Dermatologa praktiski ieteikumi lokālai kāju nagu sēnīšu apstrādei mājas apstākļos!

Publicēts

Mūsdienu liela dermatoveneroloģijas nozare ir mikoloģija (tā ir mācība par sēnīšu izraisītām infekcijām). Protams tās nav gluži tās bekas, kas aug mežā, bet gan uz mūsu mīļajiem nadziņiem un šo problēmu medicīnā sauc par onihomikozi! Sēnītes izraisa daudz un dažādas neērtības, sākot no nagu nesmukas deformācijas un krāsu izmaiņas un līdz beidzot nespēju normāli veikt ikdienas aktivitātes – sāpju un diskomfota dēļ. Turklāt šai kaitei arī ir liela ietekme uz cilvēka sociālo dzīvi (piemēram, otrās pusītes atrašanā) un fizisko aktivitāti (kauns izģērbties un apmeklēt baseinu, pirti un tml.).

880X489

Tālāk tekstā būs nedaudz sīkāk izklāstīts ārstēšanas pamatpostulāti, ko darīt, ja gribās tikt prom no sēnes uz visiem laikiem (protams, ja ir neliels naga bojājums!), kā arī novērt tās progresēšanu, piemēram, ja Jūs lietojat specifiskus pretsēnīšu medikamentus, ko izrakstījis ārsts-dermatovenerologs.

 Un protams, nevaru nepiebilst – ja Jums ir aizdomas, ka Jums ir nagu sēnīte, tad prātīgākais pirms uzsākt jebkuru ārstēšanu ar pretsēņu medikamentiem, izmantojot interneta resursus, būtu konsultēšanās ar dermatovenerologu un veikt nepieciešamos izmeklējumus, lai noskaidrotu sēnītes rašanās iemeslu un tās ārstēšanas variantus ( uzsākot jebkuru pretsēņu līdzekļa lietošanu, jebkura sēnīšu analīze var izrādīties viltu negatīva un pielietotā ārstēšana – neefektīva!)!

  1. Vanniņas! Vienu – divas reizes nedēļā sēņotājiem ir ieteicamas veikt kāju vanniņas remdenā ( 37-38 grādi pēc Celsija) ūdenī ar pievienotu jūras sāls (100g) vai citronskābes šķipsniņu (50 g uz 5 litri ūdens). Tā kā sēnītes baidās no skābas vides – šāda terapija palīdz samazināt sēnīšu skaitlisko daudzumu uz ādas un kāju nagos un palīdz labāk iedarboties pretsēnīšu medikamentiem! Pēc kāju iztvaicēšanas šajā šķīdumā der mehāniski noberzt ādas sabiezējumus (akmentiņi, pēdu vīlītes), kas arī uzlabo kopējo kāju ādas un nagu stāvokli ilgstošā perspektīvā.
  2. Ja Jums šķiet, ka Jums ir tikai nagu bojājums, nekad neizmirstiet lietot pretsēnīšu krēmus kāju pēdu un starppirkstu ādai! Nagu sēnīte nerodas no tukša gaisa un biežākās tās iemesls ir kāju nagu sēnīte, kam savukārt var būt cēlonis pastiprināta kāju svīšana vai apavu dezinfekcijas problēma (piemēram, sveši apavi un/vai nepiemēroti, slēgti apavi vasarā).
  3. Pretsēnīšu šķīdumi – pie jebkuras terapijas izvēles, ja mēs cīnāmies ar šo kaiti! To uzklāt tikai izolēti uz naga un nekad nelietot uz kāju ādas (tas satur dažādus ķīmiskos savienojumus, kas, lietojot tos uz ādas, var izraisīt ādas kairinājuma reakciju un pat kārtīgu alerģiju). Labā ziņa ir tā, ka šo šķīdumu ir daudz un tie ir bezrecepšu medikamenti, kurus var iegādāties aptiekā pats.
  4. Nagu medicīniskās lakas (recepšu medikaments). Iedarbīgs līdzeklis sākotnējām nagu sēnītes formām. Lieto vidēji vienu – divas reizes nedēļā, pirms tam novīlējot naga brīvo malu.
  5. Apavu dezinfekcija! Tas ir viens svarīgs punkts kāju higiēnā, jo lai cik lielas pūles netiktu pieliktas kāju kopšanā, tās būs veltas, ja nepievērsīsiet uzmanību savu apavu dezinfekcijai, jo tas ir jūsu sēnīšu kolonijas īstenais depozīts. Liekot apavus ziemas guļā, neaizmirstiet tos kārtīgi nodezinficēt, lai nākamajā sezonā neatjaunotos kāju nagu un ādas sēnīšu problēma. Pieejamie līdzekļi Latvijas tirgū ir pārstāvēti diezgan plaši: populārākie no tiem ir Sholl apavu dezinfektants un līdzekļi uz borskābes bāzes.
  6. Pirms kaujas ar nagu sēnīti, pietiekoši liels palīgs ir ārstnieciskā pedikīrs (ĀP). Tas ir efektīvs pasākums, jo pieredze rāda, ka pielietojot šo metodi aptuveni reizi divos mēnešos, ārstēšanas process un nagu izskats uzlabojas ātrāk un nags atjaunojas kvalitatīvāks. Protams jāatceras, ka ĀP nav panaceja, bet pielietojot pretsēņu terapiju kompleksā uzlabojumi ir ievērojami!
  7. Mūsdienās ir pieradījusī sevi kā efektīvu metodi ir sēnīšu lāzera terapija (FOX CO2 lāzeri), kas principā lāzera stara iedarbības rezultātā iztvaicē no nadziņā esošās sēnītes. Tā ir laba palīgmetode, lai uzlabotu nadziņa stāvokli un kad gribas tikt pie ātrāka rezultāta, lietojot mazāk “ķīmijas”. Lāzers iedarbojas tikai uz naga redzamo daļu, nevis saknīti, tamdēļ tā ir efektīva metode ne pārāk ielaistas onihomikozes gadījumos. Dažādi pētījumi liecina, ka lāzera stars plus pretsēņu medikaments ir pieradījis sevi kā efektīvāku nekā vienkārši viena pretsēņu medikamenta lietošana.

fungal-infection-of-the-nail

Mīliet savas kājas!

Ar cieņu,

Jūsu Ādas akadēmija.