C vitamīns un āda

Publicēts
C vitamīns

Cik labs ir C vitamīns ādai? 

Ja Jūs esat kaut mazliet interesējušies par kosmetoloģiju un anti-age medicīnu, Jūs noteikti esat dzirdējuši par C vitamīnu. Tas kosmētiskajos produktos ir pārstāvēts tirgū ļoti plaši. C vitamīns pateicoties to pozitīvajiem efektiem ir viena no visplašāk pieejamām aktīvām substancēm  pretnovecošanās medicīnā, tai skaitā arī kosmetoloģijā. 

Esmu pārliecināta, ka šajā pandēmijas laikā ir grūti atrast meiteni ap 30 gadiem, kura savā uzturā apzināti neuzņem C vitamīnu, bet ja mēs runājam par tā pozitīvajiem efektiem uz ādas, ārīgā C vitamīna lietošana, piemēram, serumu veidā ir vairāk pamatota. 

Dr.Tatjana Ļiņova

Šajā rakstā Tu uzzināsi, kādēļ varētu iekļaut C vitamīna produktus savā ādas kopšanas rutīnā, īpaši pavasarī. 

C vitamīna pozitīvie efekti: 

Lielākoties drošs lietošanā visiem ādas tipiem 

C vitamīns patiešām mitrina ādu! 

C vitamīns novērš pigmentācijas rašanos 

Mazina apsārtumu uz izlīdzina ādas toni 

Samazina tumšos lokus zem acīm 

Stimulē kolagēna sintēzi dermā

Aizsargā ādu no UV staru radītā bojājuma 

Paātrina brūču dzīšanu

C vitamīns ir lielākoties drošs lietošanā visiem ādas tipiem 

C vitamīnam ir brīnišķīgs drošības profils! 

C vitamīns jeb askorbīnskābe ir spēcīgs antioksidants, kas veselā ādā ir augstās koncentrācijās. Askorbīnskābes pozitīvie efekti ir labi zināmi kosmetoloģijā jau izsenis. Jau ir labi zināms fakts, ka C vitamīns stimulē kolagēna sintēzi, un pasargā ādu no ultravioletā (UV) starojuma radītā novecošanās (fotonovecošanās) procesa. Tomēr praktiskas zināšanas par racionālu C vitamīna papildus uzņemšanu savā uzturā  vai ārīgu lietošanu izpaliek. Šajā rakstā mēģināšu šos pozitīvos efektus apvienot. 

C vitamīns patiešām mitrina ādu! 

Balstoties uz 2017. gada zinātnisko pētījumu pārskatu veselā un normāli funkcionējošā ādā ir augsts askorbīnskābes līmeni, kas visticamāk ir akumulējošies no asins cirkulācijas (https://www.mdpi.com/2072-6643/9/8/866/htm). Šajā ziņojumā arī tiek uzsvērts, ka vislabākā C vitamīna lokālā forma, kas absorbējas ādā ir askorbīnskābe. 

Magnēzija askorbīn-fosfāts ir vēl viens C vitamīna derivāts, kas plaši tiek pielietots ādas kopšanā ir sevi pierādījis kā efektīvs mitrinošais aģents, kā vēsta 2013.gada publicēts raksts (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/). Tas samazina transepidermālo ūdens zudumu ( no angļ. val. transepidermal water loss TEWL), kas veicina ādas mitruma līmeņa saglabāšanos.  

C vitamīns novērš pigmentācijas rašanos 

2017. gada publikācijā (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/) atzīmēts, ka C vitamīns regulē melanīna darbību, kas ir atbildīgs par pigmentācijas veidošanos un C vitamīns mazina fotonovecošanos (lai uzzinātu vairāk par pigmentācijas traucējumiem, spied šeit) un rada veselas ādas spīdumu. 

Mazina apsārtumu uz izlīdzina ādas toni 

C vitamīns kā antioksidants ir pierādījis savu pretiekaisuma darbību, balstoties uz 2015.gada pārskatu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4492638//).  Tā pozitīvie efekti var mazināt: 

  • un neitralizēt brīvos radikāļus, kas ir galvenie oksidatīvā stresa vaininieki
  • modificē imūnās sistēmas iekaisuma atbildi.  

C vitamīns samazina zilos lokus acu zonā

C vitamīns palīdz mitrināt ādu trauslo ādu acu rajonā, kas palīdz mazināt zilos lokus. 2009.gada mazs pētījums uzrāda, ka C vitamīns 10% nātrija-askorbāta veidā samazina tumšos lokus zem acīm 6 mēnešu laikā, jo veicina tieši dermas blīvuma pieaugumu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19626722/).  

Stimulē kolagēna sintēzi dermā 

Kolagēns ir olbaltumviela, kas ir pārstāvēts visās mūsu ādas, gļotādas un saišu struktūrās un kas dabiski mazinās pēc 25 gadu vecuma. C vitamīns ir labi zināms aģents, kas veicina kolagēna sintēzi. Ja kolagēns mazinās ādā – tas mazina ādas blīvumu, āda noveco un parādās grumbas. 

Aizsargā ādu no ultravioleto staru radītā bojājuma 

Pārmērīga saules UV iedarbība mazina C vitamīna piesātinājumu ādā. C vitamīns ādā mazinās arī dabiski novecojot, līdz ar to veidojas tāds apburtais loks. Dabiski novecojot, C vitamīns ādā mazinās un pārmērīgi sauļojoties mēs dabiski veicinam ādas novecošanās procesus. 

Tas palīdz novērst saules apdegumus 

Kā piemēru varu minēt apsārtuma rašanos pēc saules ekspozīcijas, C vitamīns mazina saules negatīvos efektus ādā palīdzot burtiski nomainīt novecojošās, nekam nederīgās ādas šūnas pret jaunām (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/).  Turklāt kombinācijā ar E vitamīnu lokālās aplikācijas līdzekļos saules apdegumu radītais iekaisums tiek novērsts daudz efektīvāk.

C vitamīns stimulē brūces dzīšanu

2017. gada publicētajā literatūras pārskatā tika noskaidrots, ka C vitamīns veicina ādas fobroblastos gēnu ekspresiju, kas veicina dažādus pozitīvos efektus: 

– palielina mitohondriju aktivitāti, veicina šūnu ekspresiju 

– veicina novecojošo šūnu (zombijšūnu) apoptozi

– mazina DNS bojājumus šūnā 

Turklāt C vitamīns veicina kolagēna produkciju un formēšanos, kas veicina ādas dzīšanu. 

Kā lietot C vitamīna serumus? 

Kaut gan lokāli lietojamie C vitamīna produkti ir salīdzinoši labi panesami, tam ir savi potenciālie blakusefekti. Pirms uzsākot lietot jaunu produktu ir ieteicams veikt aplikācijas testu, lai noskaidrotu iespējamu alerģisku reakciju uz produktu. Kā veikt aplikācijas testu jaunam kosmētiskajam produktam? 

Es paskaidrošu: 

  1. Izvēlies aplikācija kādu ādas laukumu jaunā produkta aplikācijai, piemēram, sava augšdelmu. 
  2. Iesmērē mazliet jaunā produkta šajā apvidū un pagaidi 24 stundas. 
  3. Ja nekādu nepatīkamu efektu pēc 24 stundām tu nesaskati, droši vari izmantot šo produktu uz sejas. Protams nevajadzētu lietot kosmētisko produktu uz sejas, ka tev aplikācijas vietā attīstās apsārtums, nieze un nātrene. 

Ja esi izlēmis lietot jaunu produktu, noteikti izlasi instrukciju, kas parasti ir pievienota pirkumam. 

C vitamīna serumus parasti rekomendē lietot vienu vai divas  reizes dienā. Klasiskā lietošana parasti izskatās šādi –  seju sākotnēji nomazgā, tad tonizē, un visbeidzot aplicē C vitamīna serumu un kādu mitrinātāju. 

C vitamīnu var kombinēt ar citiem aktīvām vielām, kaut gan kombinācija ar niacinamīdu var mazināt C vitamīna aktivitāti. 

Balstoties uz 2020.gada literatūras pārskatu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7802860/) kombinācija ar cinku, tirozīnu paaugstina C vitamīna biopieejamību vairāk kā 20 reizes, nekā izmantojot C vitamīnu vienu pašu. 

Pirms lieto C vitamīna produktu – pārbaudi tā derīguma termiņu! Ja produkts ir palicis tumšāks, tas visticamāk ir oksidējies. Šo produktu drīkst lietot, bet tas nebūs tik efektīvs kā iepriekš.

C vitamīna iespējamās blaknes

C vitamīns var kairināt ādu, tādēļ pirms uzsāc lietot jaunu produktu vienmēr veic aplikācijas testu. Tas ir vienīgais veids kā noskaidrot vai dotais līdzeklis Tev der! 

Ja Tava āda ir izteikt jūtīga, noteikti nav vēlams lieto L-askorbīnskābes formu. C vitamīna formas kā magnēzija askorbilfosfāts nerada tik izteiktu kairinājumu. 

Produkti, ko ir vērts pamēģināt

C vitamīna produkta efektivitāti nosaka 2 faktori – produkta formula un iepakojums.

C vitamīna formulas, kas darbojas ilgāk: 

  • L-askorbīnskābe
  • Askorbil palmitāts
  • magnēzija askorbilfosfāts

 C vitamīna serumam iepakojumam ir jābūt tumšā iepakojumā un hermētiski slēgtam.