Pinnes jeb akne: iemesli, kopšana un ārstēšanas iespējas.

Publicēts

Ilgstoši nepārejoši strutaini izsitumi biežāk sejas ādā vai rumpja augšējā trešdaļā ir visiem zināma un nepatīkama problēma, kuras dēļ cilvēki visbiežāk pusaudžu vecumā  griežas pie dermatologa. Šo stāvokli tautā sauc par pinnēm, bet medicīniskais nosaukums ir akne.

Akne parādās ādā esošajiem matu maisiņiem nosprostojoties ar tauku dziedzeru sekrētu jeb sebumam – netīrumiem un bojāgājušām šūnām. Šī problēma biežāk skar pusaudžus un jauniešus, tomēr var parādīties jebkurā vecumā.

Sastopamība

does-sugar-cause-acneVieglas formas akne bieži sastopama jaundzimušajiem kā atbilde uz virsnieru ražoto hormonuandrogēnu stimulāciju. Lielākajai daļai akne parādās līdz ar pubertāti – meitenēm pirms menstruāciju sākšanās, zēniem- balss lūzuma, un izpaužas kā pinnes ar pārejošu raksturu. Sasniedzot pieaugošo vecumu, akne var ‘’nepazust’’ un turpināties līdz pat trešajai dekādei vai vēlāk, sevišķi sievietēm. Pētījums Amerikā apkopojot statistiku secināja, ka 14% sieviešu vecuma grupā 26-44 gadiem cieš no aknes. Tās smagums atkarīgs arī no iedzimtības- pētījumos ar dvīņiem, atklāts, ka 81% bija ģenētisku faktoru ietekme, bet tikai 19%- vides.

Kā veidojas akne?

4 elementu savstarpējā ietekme:

  1. ādas poras (matu maisiņa) nosprostojums,
  2. pārmērīgs daudzums tauku dziedzeru sekrēta,
  3. iekaisums
  4. uz ādas esošā mikroflora – Propionibacterium acnes.

Katru no šiem faktoriem savstarpēji ietekmē hormonālā un imūnā sistēma. Tāpēc nozīme androgēno hormonu (īpaši dihidrotestosterona DHT) un estrogēnu balansam, samazinātai ādas linolskābei un paaugstinātai IL-1 aktivitātei, kas veicina poru slēgšanos. Šo faktoru apzināšana ir terapijas stūrakmens. Pēdējā laikā popularizējusies tieši diētas loma aknes attīstībai, un patiešām, ir pētījumi, kas apstiprina cukuroto ēdienu un piena produktu patēriņa negatīvo ietekmi aknes norisē un prognozē, kaut arī kādreiz to uzskatīja par mītu. Tāpēc nozīmīgi ieturēt sabalansētu uzturu un izvairīties no krasām glikozes svārstībām, iekļaujot ēdienkartē pilngraudu produktus, olbaltumvielas un samazinot ‘’ātros’’ ogļhidrātus.

Tieši iekaisuma reakcija ir tā, kas nosaka kāda tipa akne veidosies:

  1. pinnes jeb komedoni- tuvu ādai nosprostotas poras ar tauku dziedzeru sekrētu, plīstot izskatās melnas oksidācijas reakcijas dēļ.
  2. pūtītes jeb papulas- tauku dziedzeru sekrēts nosprostojas zemāk ādā, veidojot sarkanu pacēlumu, tautā zināmas kā ‘’pumpas, kuras nevar izspiest’’
  3. pustulas- vēl dziļāk novietojušās. Ar strutām pildīts sāpīgs mezglveida izaugums vai.

aknes rētasNevēlama un bieža problēma ir rētas, kas paliek pēc izsitumiem. Grūti likvidējamas tās nereti ir depresijas, aizkaitināmības un nepārliecinātības iemesls, ar kurām grūti cīnīties. Tāpēc ir svarīgi laicīgi uzsākt ārstēšanos pirms veidojas rētas.

Ārstēšana

30% no izsitumiem var likvidēt terapiju uzsākot laicīgi un kombinējot ar pareizu ādas kopšanu. Ja izsitumi nesamazinās, obligāti jāvēršas pie dermatologa, lai savlaicīgi pievienotu īslaicīgu medikamentu kursu.

Novēloti uzsākot terapiju tā ilgst vidēji 7 nedēļas un tai jābūt nepārtrauktai, lai novērstu jaunu izsitumu rašanos. Zinot aknes patoģenēzi, biežāk izmantotie līdzekļi tiek kategorizēti pēc to mehānismiem:

  • Koriģēt poru paaugstināto keratinizāciju
  • Samazināt tauku dziedzeru aktivitāti
  • Samazināt baktēriju daudzumu ādā, tai skaitā acnes
  • Samazināt iekaisumu

Lokāla ārstēšana

Ādas tīrīšana 2 reizes dienā ar maigiem līdzekļiem,kas satur benzoilperoksīdu vai salicilskābi, tomēr neaizrauties ar beršanu vai ziepēm- pretējs efekts ar ādas kairinājumu un pH samazināšanos- aizsargbarjeras zudumu. Nav ieteicams pūtītes spaidīt, jo tas paaugstina infekcijas pievienošanās risku, kā arī rētu veidošanos. Uz tīras, sausas ādas 15 min pēc tīrīšanas uzklāj ziedi, kas var būt sākotnēji kairinoša- ādas apsārtums, sausums, lobīšanās.

Visbiežāk izmantotie medikamenti:

  • Retinoīdi – gēlos, krēmos, losjonos- A vitamīna atvasinājumi, kuru sastāvā ir tretionīns, adapelēns un tazarotēns. Uzklāj vakarā, sākot ar 3 reizēm nedēļām, kad āda ‘’pieradusi’’- katru dienu.
  • Antibiotikas- bieži izmanto kopā ar benzoilperoksīdu, tās ir klindamicīns, eritromicīns.
  • Dapsons (akzons)- visefektīvāk kombinējot ar retinoīdu.

Vispārējā ārstēšana jeb perorālie medikamenti

  • Antibiotikas- tetraciklīni- doksiciklīns, minociklīns
  • Kombinētā orālā kontracepcija (KOK)- satur estrogēnu, progestīnu, meitenēm pēc pubertātes sasniegšanas, sievietēm
  • Spironolaktons- diurētisks līdzeklis, ko izmanto kā antiandrogēnu sievietēm aknes ārstēšanā
  • Izotretionīns- smagākajām aknes formām, smagas blaknes kā ulceratīvs kolīts, depresija, teratogenitāte.

Alternatīvas

Katra ārstēšana ir individualizēta un var būt atsevišķa vai kombinēta. Konservatīvo ārstēšanu var papildināt ar:

  • Fotodinamiskā terapija- uzklājot fotosensibilizējošu krēmu, visbiežāk 20% Levulan® vai metilaminolevulinātu (MAL) uz 3h, ļaujot tam absorbēties ādā un tauku dziedzeros. Tad 15-20 min ādu apstrādā ar sarkano un/vai zilo gaismu- tiek nonāvētas baktērijas un samazināta taukainā sekrēta-sebum-veidošanās.
  • Ķīmiskais pilings- ar salicilskābi
  • Lāzerterapija
    • Gaismas terapija- zema UV starojuma ‘’zilās lampas’’, var izmantot arī mājas apstākļos
    • Atsevišķos smagos gadījumos- kortikosteroīdu injekcija.

Izsitumu profilakse1111

ZIIT metode jeb cinks + ibuprofēns + ledus + lokāla ārstēšana ar 2,5% benzoilperoksīdu un 10% glikolskābi.

Šo metodi pielieto, kad pūtīte tikko sākusi veidoties. Cinks ir antioksidants ar pretiekaisuma un brūču dziedinošu darbību. Ibuprofēns ir nesteroīds pretiekaisuma līdzeklis, kurš samazinās lokālo tūsku un sāpes, taču to iesaka lietot izņēmumgadījumos nevis kā ikdienas terapiju- tāpat un bez blaknēm darbojas ledus.

types-of-skin, ādas kopšana, kā kopt ādu,Nobeigumam jāpiebilst, ka akne pieder problemātiskam ādas stāvoklim, kuru attiecīgi atbilstoši arī vajadzētu ārstēt un izvēlēties aptiekās pieejamos dermokosmētiskos līdzekļus nevis lētu kosmētiku ar komedogēniem- poras nosprostojošām vielām. Tā kā lokālās ziedes sausina ādu, tai nepieciešama arī intensīva mitrināšana. Tāpat arī mīts par pumpu ārstēšanu ar saules stariem- UV stariem ir dezinficējoša darbība, un tie VAR samazināt izsitumu skaitu uz neilgu laiku, BET šis īslaicīgais efekts tikai saasina aknes gaitu, jo UV devas samazina imūno aizsardzību, paaugstina taukainā sekrēta veidošanos un apgrūtina ādas zvīņu atslāņošanos! 

Ar cieņu,

Jūsu Ādas Akadēmija

 

Izmantotā literatūra:

  1. Zaenglein AL, Graber EM, Thiboutot DM. Chapter 80. Acne Vulgaris and Acneiform Eruptions. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K. eds. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine, 8e. New York, NY: McGraw-Hill; 2012
  2. https://www.acne.org/acne-treatments.html
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/basics/treatment/con-20020580
  4. https://www.dermatology.ca/skin-hair-nails/skin/acne/#!/skin-hair-nails/skin/acne/stages-of-acne/
  5. https://www.aad.org/…/Quality%20care…/Acne-guideline.pdf

*Šis teksts nes izteikti rekomendatīvu raksturu un ir izveidots ar informatīvu un izklaidējošu mērķi. Raksta saturs nevar tikt uztverts kā medicīnas speciālista konsultācija, diagnoze, vai ārstēšanas plāns. Vienmēr konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu vai citu pilnvarotu speciālistu, ja Jums ir radušies jautājumi par savu veselības stāvokli!