Seborejiskais dermatīts

Publicēts

Ādas tauku dziedzerīšu kvalitatīvs un kvantitatīvs darbības traucējums. Seborejiskais dermatīts kā sārtas ādas perēklīši, īpaši sejas tā sauktajā “T-zonā”, kas klātas ar plānu, dzeltenīgu zvīņu – ir bieži sastopama, nomācoša problēma, kurai ir daudz provacējošo iemeslu.

Īsi fakti par seborejisku dermatītu:

  • Pastāv gan jaundzimušo, gan pieaugušo formas;
  • Raksturojas ar asu, norobežotu dzeltenu vai sarkani-brūnu, taukainu, klijām līdzīgu zvīņveida ādas bojājumu;
  • Bojājumi skar skalpu, ausis, seju, krūtis;
  • Visbiežāk parādās tauku dziedzeru aktivitātes periodā – pirmajos dzīves mēnešos un pēc pubertātes;
  • Slimības izcelsme ir neskaidra, bet noskaidrota Malassezia sēnītes loma (kas ir sejas mikrofloras sastāvdaļa), tauku sekrēcija un daži medikamenti;
  • Var būt kā ādas marķieris HIV, AIDS, Parkinsona slimniekiem.

Kas ir seborejiskais dermatīts?

SD biežākās izpausmes sejas ādā.
SD biežākās izpausmes sejas ādā.

Seborejiskais dermatīts (SD) ir bieži sastopama, hroniska papuloskvamoza ādas slimība, kas skar jaundzimušos un pieaugušos. Tipiski atrodama ķermeņa vietās ar augstu tauku dziedzeru blīvumu- seju, skalpu, ausis, rumpi, kā arī ādas krokās- cirkšņos, zem krūtīm, padusēs u.c.

Jaundzimušo forma ir pašlimitējoša un parasti izpaužas pirmajos 3 dzīves mēnešos un tautā zināma kā piena krevele (angl.-‘’cradle cap’’) uz galvas. To raksturo sausa, slāņveidīga dzeltena krevelīte, kas lobās un ar laiku kļūst biezāka, veidojot vienu kopēju veidojumu, ko grūti atdalīt. Ja krevelīte ir neliela, tā nav jāiztiek, bet ja tā palielinās izmēros vai kļūst biezāka, nepieciešams meklēt ārsta palīdzību.

"Cradle-cap" jeb piena krevele jaundzimušajiem.
“Cradle-cap” jeb piena krevele jaundzimušajiem.

Pieaugušajiem SD ir hroniska, recidivējoša dermatoze ar plašu izpausmju spektru no vieglām formām, vidēju eritēmu līdz papulārām, izkaisītām formām, kas saasinās stresa laikā (arī ja samazināts miega daudzums).

SD izpausmes pieaugušajiem sejas ādā, galvas matainās daļas ādā.
SD izpausmes pieaugušajiem sejas ādā, galvas matainās daļas ādā.

Ādas bojājumi izpaužas kā makulas vai tievas plēksnes ar norobežotām malām, krāsa variē no rozā līdz gaiši dzeltenai vai sarkanīgai, plēksnītes ir baltas un sausas, var būt arī mitras vai eļļainas. Kā komplikācija smagākos gadījumos var pievienoties bakteriāla infekcija, kas paaugstina apsārtuma, izdalījumu un lokāla diskomforta, blakus esošo limfmezglu palielināšanos.

Skartās vietas uz skalpa izskatās kā medus krāsas krevele (pityriasis simplex capitis), kas dažreiz izraisa lokālu allopēciju- matu izkrišanu skartajās vietās. Uz sejas visbiežāk skarti laukumi uzacu pauguru daļās un ap degunu, ja skarti plakstiņi, var attīsties blefarīts- plakstiņu gļotādas iekaisums. Ķermeņa krokās- padusēs, ap nabu, cirkšņos, ap anālo atveri bojājumi ir mitri, apsārtuši, kas veicina sekundāru infekcijas pievienošanos. Uz krūtīm bojājumi var būt vēl vairāk sarkani un atgādināt psoriāzi.

Patoģenēze

Interesanti, ka tauku produkcijas daudzumam dziedzeros nav noteicošas nozīmes slimības attīstībā, bet tauku, tai skaitā triglicerīdu un holesterola daudzums uz sejas pacientiem ir palielināts. Bet kā tas iespējams? Atbilde ir ādas miklofloras īpašības- Malassezia tāpat kā Propionobacterium acnes uz ādas spēj pārvērst triglicerīdus brīvajās taukskābēs. Daudziem pacientiem nav izmaiņas Malassezia skaitā, bet organisma imūnajā atbildē- tādā veidā ietekmējot iekaisuma reakciju, kas ir slimības pamatā.

Bieži kreveļveida izsitumi uz sejas un galvas cilvēkiem sagādā socializēšanās problēmas un samazinātu dzīves kvalitāti, sevišķi sievietēm un jauniešiem. HIV un AIDS, Parkinsona slimniekiem seborejiskais dermatīts ir viena no biežāk sastopamajām dermatozēm. Šiem pacientiem ir izkaisītas, eritrodermiskas un terapiju-rezistentas formas. Slimība biežāk novērojama alkoholiķiem, endokrinoloģiskiem traucējumiem, kas norit kopā ar aptaukošanos.

Sezonalitāte ar gaisa mitruma un temperatūru maiņu arī iespaido slimības norisi, saasinoties zema mitruma un aukstuma periodos ziemā un agrā pavasarī.

Kā atpazīt seborejisku dermatītu? 

SD izpausmes
SD izpausmes

Tas nav viegls uzdevums, jo slimības izpausmes līdzīgas citām ādas slimībām. Tomēr tipiskie simptomi ir atslēga pareizai diagnozei- apsārtums, kreveles jeb ādas atslāņošanās, plāksnītes, nieze (var arī nebūt). Tāpat kā ekzēma un psoriāze ir iekaisīga rakstura. Ņemot vērā, ka šī kaite var atgādināt vai pārklāties ar citām, labāk būtu vērsties pie dermatologa, lai uzstādītu korektu diagnozi un saņemtu atbilstošu ārstēšanu. Ārsts jums jautās jūsu medicīnisko vēsturi un nepieciešamības gadījumā nosūtīs labarotorijas testiem, paņems ādas noskrāpējumu vai biopsiju- mazu ādas gabaliņu, ko aplūkot mikroskopā, lai izslēgtu citu ādas slimību (visbiežāk sēnīšu infekcijas) iespējamību.

Ārstēšana

Nedaudz atšķirīga atkarībā no skartās vietas, bet terapijas bāze ir regulāra pretsēnīšu medikamentu lietošana kopā ar īslaicīgu lokālo steroīdu krēmu lietošanu.

Galvas matainā daļa – skalps

  • Ketokonazola šampūns, ciclopirox, selēna sulfīds (1-2,5%), cinka ziede, darvas preparāti, salicilskābe 2 reizes nedēļā vismaz mēnesi un nepieciešamības gadījumā ilgstoši
  • Steroīdziedes samazina niezi, jālieto 1 reizi dienā pāris dienas līdz simptomu mazināšanai
  • Darvas ziedi atstāj dažas stundas uz bojātajām zonām, pēc tam ar šampūnu nomazgā

Seja, ausis, krūtis un mugura

Seborejiskais dermatīts
SD bildes pirms un pēc terapijas sejas ādā.
  • Adekvāta soap-free sejas tīrīšana, tējas koka eļļas ziepes- pretsēnīšu īpašības
  • Ketokonazola vai cits pretsēnīšu krēms 1 reizi dienā 2-4 nedēļas, atkārtot kursu pēc vajadzības, pretsēnīšu šampūnus var izmantot kā dušas želeju skartajām vietām
  • 1% hidrokortizona krēms 1 vai 2reiz dienā 1-2 nedēļas, atkārtot pēc vajadzības
  • Lokāli kalcineirīna inhibitori- pimekrolims vai takrolims ziedēs (efekts līdzīgs kā steroīdkrēmiem un pretsēnīšu medikamentiem)
  • Ja skarti plakstiņi- rūpīga kopšana, var izmantot saudzējošus zīdaiņu šampūnus

Latvijā ražots jaunums HALIKS universālās kosmētiskās putas ir efektīvs veids, kā mazināt blaugznas galvas ādā un seborejas izpausmes sejas un rumpja ādā. Šīs putas ir izstrādātas sadarbībā ar blogu “Ādas Akadēmija”. HALIKS putu sastāvā esošās vielas kā salicilskābe un alfa hidroksiskābju komplekss maigi noloba blaugznas, mazina galvas un sejas ādas jūtību uz ilgu laiku. Sastāvā esošās nehormonālas vielas kā ektoīns un zemas molekulāras masas hiāluronskābe – nomierina sakairināto galvas ādu. Šīs putas nav jānoskalo un tās var lietot ilgstoši. To lietošana ir vienkārša un droša (sīkāka informācija https://linove.eu/).

NB! HALIKS var iegādāties tiešsaitē, saņemot atlaidi -20% ievadot kuponu “adasakademija”.

 Izmantotā literatūra:

  1. Collins CD, Hivnor C. Chapter 22. Seborrheic Dermatitis. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K. eds. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine, 8e. New York, NY: McGraw-Hill; 2012.
  2. https://dermnetnz.org/dermatitis/seborrhoeic-dermatitis.html
  3. https://patient.info/doctor/seborrhoeic-dermatitis-pro
  4. https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0365-05962011000600002&script=sci_arttext&tlng=en

*Šis teksts nes izteikti rekomendatīvu raksturu un ir izveidots ar informatīvu un izklaidējošu mērķi. Raksta saturs nevar tikt uztverts kā medicīnas speciālista konsultācija, diagnoze, vai ārstēšanas plāns. Vienmēr konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu vai citu pilnvarotu speciālistu, ja Jums ir radušies jautājumi par savu veselības stāvokli!