“Sārtā seja” jeb rozācija

Publicēts

Katram no mums gadās ik pa reizei sarkt – visbiežāk emociju dēļ, tomēr ir cilvēki, kuriem sārti vaidziņi vai piere nemazinās mēnešus vai ilgāk un rodas ārvides faktoru ietekmē – medicīnā  šo stāvokli  sauc par rozāciju.

Rozācija ir hronisks ādas stāvoklis, kas primāri skar seju un izpaužas kā sārtā seja (eritēma) ar ilglaicīgu, persistējošu raksturu. Biežāk skartās vietas ir vaigi, deguns, zods, piere. Dažkārt pusei pacientu tiek iesaistīti arī acu baltumi – atgādinot asinsizplūdumus.

Simptomi ir ļoti variabli un atšķiras indivīdu starpā. Tie ir no viegliem, neizteiktiem līdz pat ādas sabiezēšanai, tūskai un deguna palielināšanās izmērā (pat rinofīmas –  neārstētos gadījumos) uz tauku dziedzeru hiperplāzijas (dziedzerīšu sabiezēšanas) fona. Visi esam redzējuši sārtas onkuļu sejas ar lieliem, sarkaniem deguniem, vai ne?

rhinophyma_151290Rozācija skar biežāk pieaugušos vecumā no 30 līdz 50 gadiem, biežāk sievietes, bet simptomu saasinājums raksturīgāks kungiem. Nosliece uz rozāciju ir Ziemeļu tautām un Austrumeiropiešiem ar gaišāku ādu – tātad ‘’hroniski sarkst’’ arī latvieši. Tā skar pārsvarā tikai sejas ādu, jo asinsvadi šeit izvietoti tuvāk un blīvāk nekā citās ķermeņa vietās, un āda ir plānāka- tie labāk ‘’spīd cauri’’. Slimības patiesais cēlonis nav zināms, bet sekas ir lokāla asinsvadu paplašināšanās. Pastāv vairākas teorijas par rozācijas izcelsmi – ģenētiskā (iedzimtā), vides, asinsvadu un iekaisuma faktori. Liela nozīme arī ilgstošam UV starojuma izraisītam ādas bojājumam. Vēl nenoskaidrota loma ir arī mazajām matu folikula ērcītēm dermodex follicolorum, kā arī baktērijām – kuru klātbūtne šīs slimības patoģenēzē nav pierādīta, bet zināms, ka antibiotiku lietošana rozāciju samazina (samazinot iekaisumu).

Slimībai ir 4 formas, kuras neārstējot attīstās pakāpeniski:

Viegla eritēma un telangioektāzijas (asinsvadu “virvītes”)

Sākuma stadija ir periodisku sārtumu veidošanās pieres vidū, uz deguna un vaigiem, kuru provocē tādi ārējās vides faktori kā:

  • Fiziskā slodzeRosacea
  • Hormonālas izmaiņas
  • Saule, vējš
  • Ass ēdiens
  • Karsti dzērieni (arī zupas)
  • Alkohols, sevišķi sarkanvīns
  • Medikamenti (it īpaši topiskie steroīdi)
  • Kosmētiskie līdzekļi ar kairinošu iedarbību
  • Stress
  • Krasas temperatūras svārstības

Mērena forma – papulas un pustulas

Āda pamazām kļūst izteikti sarkana un jūtīga, cara-menyembuhkan-rosaceasāk parādīties mezgliņveida pustulas, kas atrodas grupās un turas vairākas nedēļas. Vērojama arī tūska un izteikta jūtība uz saules stariem, var būt progresējoša gaita ar krūšu, galvas, visas sejas ādas iesaistīšanos. Šo stāvokli nepieredzējuša acs var sajaukt ar akni.

Smaga forma, hroniska saslimšana 

 Ja slimība iepriekšējos posmos netiek apturēta, tā progresē ar ādas sabiezēšanos, iegūstot nevienmērīgu apelsīna miziņas izskatu. Rinophyma- jeb deguna palielināšanās izmērā (vīriešiem) ar izteiktu asinsvadu zīmējumu un zilganu krāsu.

Okulārā jeb acu rozācijaRosacea-Oogklachten

Bez ādas simptomiem, rozācija skar arī acis un plakstiņus. Ādas izteikts apsārtums, dedzinoša sajūta, sausums, gaismas jūtība, redzes asuma samazināšanās, asarošana un asinsizplūdums acs baltajā daļā.

Sārto seju izņēmumi

  • Akūtā forma – biežāk jaunām sievietēm uz hormonālā fona- grūtniecība, menopauze, psihiski vai neiroloģiski traucējumi.
  • Steroīdu izraisīta rozācija – pacientiem, kas ilgstoši lieto hormonālas ziedes vai sistēmiskus medikamentus ekzēmas, dermatīta u.c. slimību ārstēšanai.

Profilakse

Jutīgas ādas kopšana:

  • regulāra ādas mitrināšanu ar emolientu krēmiem pirms jebkura cita līdzekļa uzklāšanas
  • kosmētikas ar SPF filtru lietošana (atkarībā no Jūsu fototipa)
  • Izvairīties no kairinošiem (t.s. ‘’soap free’’)  ādas kopšanas līdzekļiem- alkohola, mentola, kampara saturošiem.
  • Vislabāk izvēlēties vieglu šķidro tonālo krēmu un  problēmzonas koriģēt ar zaļas krāsas korektoru.
  • Nozīme arī uzturam – samazināt alkohola, kofeīna, cukura un piena produktu patēriņu,izvairīties no ceptiem ēdieniem, transtaukskābēm un hidrogenētām eļļām. Kurkuma- lielisks pretiekaisuma līdzeklis, ko iekļaut savā ēdienkartē).

Kā ārstēt?

Sārtās sejas veiksmīgi ārstē ārsts – dermatovenerologs. Terapijas iespējas mūsdienās ir plašas un galvenais ilgstoša rezultāta ieguves veids ir kopšanas, vietējās terapijas īslaicīga pievienošana un lāzertehnoloģijas iespēju apvienojums.

  • Lokālā terapija ar ziedēm, gēliem, krēmiem- piemēram, azelātskābe, dažādas koncentrācijas metronidazola saturoši preperāti u.c.
  • Antibiotikas – lokāli krēmos vai tabletēs – tetraciklīnu grupas preperāti dažādās koncentrācijās, kas tiek izrakstītas pēc noteiktām indikācijām, vispirms konsultējoties ar dermatologu.
  • Intensīvās gaismas lāzeru (IPL– Intensive Pulse laser) sistēmas ir efektīvākais mūsdienu ārstēšanas veidiem, ko plaši pielieto mūsdienās, kurai ir pierādīta darbība vairākus gadu desmitus.

Diferenciāldiagnostika

  • Sistēmiskās slimības: polycytemia vera, saistaudu slimības (vilkēde, dermatomiozīts), karcinoīdu sindroms.
  • Neiroloģiskās slimības: smadzeņu audzējs, muguras smadzeņu bojājums, migrēna, Parkinsona slimība.
  • Medikamentu izrasīta: vazodilatatori- Kalcija kanāla blokatori, nikotīnskābe, morfijs, amilnitrīts, holinerģiskie medikamenti, bromokriptīns, tamoksifēns, sistēmiskie steroīdi u.c.
  • Ādas slimības: acne vulgaris, perorāls dermatīts, aktīniskā keratoze, fotonovecošanās.

Izmantotā literatūra:

  1. Pelle MT. Chapter 81. Rosacea. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K. eds. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine, 8e. New York, NY: McGraw-Hill; 2012.
  2. https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=229&itemtype=document
  3. https://www.dermnetnz.org/acne/rosacea.html
  4. https://rosacea.org/patients/causes/introduction

*Šis teksts nes izteikti rekomendatīvu raksturu un ir izveidots ar informatīvu un izklaidējošu mērķi. Raksta saturs nevar tikt uztverts kā medicīnas speciālista konsultācija, diagnoze, vai ārstēšanas plāns. Vienmēr konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu vai citu pilnvarotu speciālistu, ja Jums ir radušies jautājumi par savu veselības stāvokli!