Četri veidi, kā seja noveco

Publicēts
Sejas novecošanas morfotipi

Lai pievērstos sarunām par jaunības atgūšanu un dažādām sejas procedūrām, es Jūs iepazīstināšu ar to, kā mēs novecojam. Es nenogurstu atkārtot, ka novecošanās ir komplekss pasākums –  noveco visas ādas (epiderma, dermas) un zemādas struktūras (zemādas tauku pakešu, saistaudi, muskuļi un saites kā arī skeleta kauli) laika gaitā. Rezultātā mainās sejas apjomu izvietojums un sejas kontūra burtiski “izplūst”.

Bet neskatoties uz to, ka novecošanās ir universāls process, tomēr novecojam mēs katrs pa savam. Mūsdienu kosmetoloģijā ir pieņemts iedalīt četrus sejas novecošanās scenārijus jeb morfotipus, kas būtiski ietekmēs turpmāko novecošanās korekcijas terapijas izvēli. 

Sejas novecošanās morfotipi iedalās:   

  1. “Nogurusi” seja
  2.  Sīkgrumbainais morfotips
  3. Gravitācijas ptoze jeb deformācijas morfotips 
  4. Muskuļainais morfotips

Tādēļ bieži vien, balstoties uz ādas un zemādas struktūru stāvokli un izvēloties terapijas protokolus, runājot ar saviem pacientiem es saku – ne tas kas der Jums, derēs arī Jūsu draudzenei un otrādi. 

Dermatologs, imunologs Dr.Tatjana Ļiņova

Morfotips “nogurusi seja”

Nogurušais morfotips tiek uzskatīts kā  viens no vieglāk koriģējamajiem sejas novecošanās variantiem, jo ir ir saistīts ar fizioloģisku ādas un zemādas struktūru novecošanos. Idejiski šis ir ideālais novecošanās variants, kas labi padodas terapijai. 

Morfotips “nogurusi seja”

Šis morfotips biežāk ir sastopams slaidām sievietēm ar ovālu un/vai stūrainu sejas  formu. Novecošanās izpaužas kā ādas un zemādas struktūru turgora un elasticitātes zudums, kas noved pie agrīnu “grumbiņu” parādīšanās, konkrētāk nazolabiālās rievas, lūpu kaktiņu nolaišanās, asaru rievas iezīmēšanos un tml. Šīs izmaiņas rada nogurušas sejas efektu. Āda kļūst pelēcīga, blāva, vietām parādās novecošanās pigmentplankumi, nevēlams apsārtums, paplašinātas poras un iezīmējas zili riņķi ap acīm.  

Terapija 

Šis novecošanās morfotips labi padodas šķidrās kontūrplastikas terapijai ar hialuronskābes saturošām pildvielām, kas tiek ievadītas noteiktās sejas daļās, tūlītēja sejas liftinga efekta iegūšanai. Ādas kvalitātes uzlabošanai – biorevitalitāzijas, redermalizācijas, mezoterapijas, uz PRP procedūras kā arī aparātprocedūras – piemēram, intensīvi pulsējošās (IPL) gaismas terapija, SMAS liftings – fokusētās ultraskaņas procedūras, radiofrekvence (monopolārā, bipolārā). Lielisks veiks kā atsvaidzināt sejas ādu ir ar ne agresīvu ķīmisko pīlingu palīdzību.

Sīkgrumbainais morfotips

Pēc nosaukuma var likt noprast, ka sīkgrumainība ir galvenā šī novecošanās morfotipa pazīme. Sīkgrumbainība rodas pastiprinātas ādas novecošanās rezultātā – āda kļūst plāna, sausa, atrofiska, tādēļ arī bieži parādās ādas jūtīgums ar tendenci uz apsārtumu un iekaisumu. Praktiski izzūd dermas – jeb īstās ādas slānis, bet zemādas struktūru apjoms un muskuļu tonuss parasti ir saglabāts, tādēļ šo struktūru izteiktu noslīdējumu parasti nekonstatē. 

Terapija 

Īpašu uzmanību sīkgrumainajam novecošanās morfotipa terapijai ir jāpievērš ādas barjeras normalizācijai, ādas mitrināšanai un ādas dermas blīvuma atjaunošanai. To var panākt ar dažādām procedūrām: biorevitalizācija, redermalizācija, mezoterapija, ādas blīvumu stimulējošiem aģentiem (kolagēna preparāti), hialuronskābes pildvielas, botulīnterapija un  aparātprocedūrām, piemēram, manis jau minētājām tehnoloģijām, kas cīnās ar fotonovecošanos  (IPL),  radiofrekvences kurss (Mikroadatu RF), frakcionētās ablatīvās procedūras un vai vidēji-dziļi un dziļi retinola pīlingi, kas paredz ādas tēmētu traumatizāciju. 

Gravitācijas ptoze jeb deformācijas morfotips

Derformācijas novecošanās morfotipam raksturīga ir mīksto audu izteikta tūskainība, limfostāze, kas prevalē sejas vidējā un apakšējā trešdaļā. Ādas un zemādas struktūras ilgstošas tūskas ietekmē ir kļuvušas irdenas, neelastīgas, deformētas – es pat teiktu “patoloģiskas”, kas noved pie sejas kontūru izplūšanas, veidojas “buldoga vaigi”, dubultzods, apakšējo plakstu maisiņi un tml. sūdzības. Bieži šīs sejas sauc par “smagnējām”, jo prevalē zemādas struktūru apjoms (tūskains, deformēts zemādas saistaudu slānis, tūskainas un pārmērīgi lielas zemādas tauku paketes).  Šis morfotips vairāk ir raksturīgs sievietēm, kurām ir nosliece uz paaugstinātu ķermeņa svaru, kā arī hormonālā profila izmaiņu laikā perimenopauzē.  Šis novecošanās tips, manuprāt, ir īsts izaicinājums gan pacientam gan ārstam, kaut arī ir sastopams īpaši mūsu platuma grādos salīdzinoši bieži. 

Terapija 

Deformācijas novecošanās tips paredz tikai un vienīgi kompleksu terapijas pieeju, kas sevī ietver vispārējus svara mazinošos pasākumus, diētas korekciju (atteikšanos no saldumiem un alkohola, pastiprinātu sāls uzņemšanu un tml. kaitīgām vielām, kas veicina ūdens aizturi organismā), limfodrenāžas procedūras. Bieži vien būs nepieciešama endokrinologa un ginekologa konsultācija – ja iet runa par hormonālā profila korekciju. 

Respektīvi šis nebūs viegli un darbošanos ir jāuztver nopietni. 

Gribu piebilst to, ar ko es šim novecošanās morfotipam es nesāktu terapiju ar hialuronskābes filleri. Uz tūskas pieblīvētiem audiem ūdeni pievelkošs aģents nebūs pareizā izvēle – tas var  tikai pasliktināt tūsku un vēl vairāk izpludināt jau deformētās sejas aprises.

Dermatologs, imunologs Dr.Tatjana Ļiņova

Lai panāktu sejas struktūras apjoma izmaiņas deformējošam sejas morfotipam ir: 

  1. Jānodrošina/jāaktivizē limfodrenāža sejas un zemādas struktūrām – to var darīt ar dažādām  aparātprocedūrām (bipolārā radiofrekvence, ultraskaņas, vibrācija, galvāniskās strāvas procedūras), un dažādām injicējamām procedūrām – lipolītisko terapiju, mezoterapiju, redermalizāciju
  2. Ādas un zemādas elementu pārstrukturizēša jeb pārbūve –  to var veikt izmantojot dažādas neķirurģiskas liftinga procedūras –  SMAS liftings (RF TERMAGE, HIFU, mikroadatu radiofrekvences terapija), un vai ar frakcionēto lāzeraparātu  palīdzību pēc limfodrenāžas aktivācijas. Šajā gadījumā var palīdzēt kolagēna stimulējošie aģenti kā hidroksiapatīts. 

Respektīvi noteikti tas ir izaicinājums, kurā jābūt pacietīgam gan ārstam un pacientam, bet darot visu pareizi un patstāvīgi mēs iegūstam lieliskus rezultātus. 

Muskuļainais morfotips

Vairāk raksturīgs Āzijas kontinenta iedzīvotājiem. Šis morfotips ir raksturojas ar labi attīstītu sejas mīmisko muskulatūru, bet mazāk izteiktu zemādas saistaudu un tauku slāni. Novecojot šī morfotipa pārstāvjus traucē izmaiņas nazolabiālās rievās, lūpu kaktiņu un acu plakstiņu noslīdējums. Savukārt sejas aprises un ādas kvalitāte  atšķirībā un deformējošā sejas morfotipa saglabājas ilgstoši. 

Terapija

Muskuļainā morfotipa pārstāvjiem biežāk izmantojamais terapeitiskais aģents ir botulīntoksīns jeb neiromodulējošā terapija.  Ar tās palīdzību ir iespējams regulēt muskuļu tonusu un mazināt muskuļu apjomu nevēlamās vietās, līdz ar to iegūstot sejas liftinga efektu. Papildus līdzīgi kā pie nogurušas sejas morfotipa var izmantot dažādas aparātprocedūras – ādas kvalitātes uzlabošanai un “blāvuma” mazināšanai, kas rodas ādai fizioloģiski novecojot.