Ādas fototips – klasifikācija pēc Ficpatrika.

Publicēts

Fototipu klasifikāciju izveidoja Tomas B.Ficpatriks 1975.gadā un tā balstās uz cilvēka ādas krāsu un ādas atbildes reakciju uz saules ultravioleto (UV) starojumu. Tā tiek klasificēta ādas iedegšanas spēju un apdeguma izveidošanās laiks, kas ir tieši atkarīgs no melanīna saturošu šūnu daudzuma un aktivitātes katra indivīda ādā. Šo fototipu klasifikāciju plaši pielieto dermatologi visā pasaulē ādas diagnostikā un dermatokosmetoloģijā.  Piemēram, lai piemērotu terapiju ar UVB, PUVA stariem vai lāzerepilācijas procedūrās.

Kur tieši pielieto fototipu klasifikāciju?

  • Fotonovecošanās un ādas vēža risks noteicējs

Melanīns ādā absorbē ultravioletos starus un pasargā ādas epidermas šūnas no bojājuma. Melanīns tātad pasargā ādu no apdeguma un novecošanās, un melanīna pigmenta daudzums ir tieši atkarīgs no cilvēka ādas krāsas.

Gaišas ādas cilvēki ar fototipu no I-III tipam ir vairāk pakļauti saules radītajam novecošanās procesiem, ādas melanomas un audzējiem bez pigmenta (piem. bazālo šūnu karcinoma, plakano šūnu karcinoma) kā indivīdi ar tumšāku ādas krāsu (IV-VI tips).

Līdz ar to katra cilvēka ādas fototips ir pierādīts ādas audzēja un fotonovecošanās riska faktora noteicējs nākotnē!

  • Fototerapijā
  • Lāzerepilācijā
  • Ķīmisko pīlingu un dermabrāzijas procedūrās

Ficpatrika fototipi I-III iegūst ļoti labus rezultātus izmantojot šīs kosmetoloģiskās anti-age procedūras ar minimālu risku iegūt pēciekaisuma hiperpigmentāciju. Pacientiem ar fototipu IV-VI hiperpigmentācijas un pēciekaisumu rētu risks ir ievērojami augstāks!