Ak, šie sāpīgie, sasprēgājušie lūpu kaktiņi… Diemžēl ziema ir laiks, kad mūsu āda paliek sausāka. Viena no šiem sausuma izpausmēm var būt patstāvīgi sprēgājoši lūpu kaktiņi, ar ko bieži sastopos arī es. Medicīniskais nosaukums šai kaitei ir angulārs heilīts (angl. angular cheilitis) vai angulārais stomatīts. Tas ir stāvoklis, kas saistās ar apsārtušiem, sasprēgājušiem lūpu kaktiņiem.
Tu vari izjust diskomfortu, jo lūpas pie šīs kaites ir pastiprināti izžūst, rodas krevelītes un izteikts ādas sausums. Ja iekaisums ir plašs, var rasties problēmas ar ēdiena uzņemšanu, jo lūpu kaktiņi nodevīgi smeldz, ja sakairinātā āda sastopas ar cietāku, asāku vai skābāku produktu. Bēdīgākos gadījumos var pievienoties sēnīšu vai bakteriāla infekcija.
Simptomi
Pirmie simptomi, kas dos zināt par angulāro heilītu ir:
- Apsārtums;
- Sasprēgājusi, sausa āda;
- Krevelītes lūpu kaktiņos;
- Diskomforts niezes un sāpju veidā (ēdot, runājot);
- Pietūkums un tml.
Iemesli
Siekalas (mēs neapzināti aplaizām lūpas, ja jūtam, ka tās paliek sausas!), kas nonāk lūpu kaktiņos, izžūst tādējādi kairinot maigo ādu. Tas savukārt rada atbildes reakciju – sausuma un plaisu veidā.
Heilīta pastiprinošie faktori ir:
- ziemas periods (drēgns, mitrs, auksts laiks), kad āda jau tā paliek sausa;
- vitamīnu trūkums – par lūpu kaktiņu plaisāšanu īpaši atbildīgi ir B grupas vitamīni, jeb to trūkums;
- malnutrīcija – organisma stāvoklis, kas atrodas patstāvīgā badā un netiek uzņemtas pietiekoši daudz uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu, kā rezultātā arī sāk plaisāt lūpu kaktiņi;
- dažādi pārtikas produkti piemēram ananāsi, tomāti, citrusi un tml. produktu uzņemšana, sevišķi ziemas laikā. Šo produktu skābais pH līmenis kairina jūtīgos lūpu kaktiņus, tādējādi var izraisīt banālu kairinājuma reakciju heilīta veidā;
- dažādi medikamenti – piemēram, dermatoloģijā tik plaši lietotie A vitamīna atvasinājumi kā retinoīdi.
- un Tev tas noteikti nepatiks.. Sēnīšu infekcija ir biežākais ilgstoša heilīta iemesls, kas nepadodas standarta lūpu balzāma “Dzintariņa” terapijai. Biežāk to izraisa rauga sēne vārdā Candida – sēne, kas bieži pievienojas autiņa dermatīta gadījumā bērniem. Daži mikroorganismi (citiem vārdiem – baktērijas kā Staphylococcus aureus, Beta hemolītiskais streptokoks) arī var izraisīt ilgstoši noritošu heilītu 20% gadījumos.
Varbūt Tavas lūpas ir pārāk sausas un tu joprojām nelieto lūpu aizsargbalzāmu?
Riska grupa
Tu noteikti esi riska grupā, ja tavi lūpu kaktiņi ar siekalām “tiek mitrināti” nepārtraukti. Tas var notikt daudzu iemeslu dēļ, tomēr biežākie ir uzskaitīti zemāk:
- Tu nēsā breketes (!);
- Tev ir protēzes, kas slikti pieguļ;
- Tu pastiprināti neapzināti aplaizi lūpas;
- Tev ir palielināts siekalu daudzums;
- Tev ir nepareizs sakodiens, ļoti izliekti zobi;
- Tu esi smēķētājs;
- Tu nepietiekoši uzņem noteiktas uzturvielas. Piemēram heilīts var izpausties kā B grupas vitamīnu trūkums.
- Varbūt kontaktalerģija? Biežie materiāli, kas nonāk ciešā kontaktā ar lūpām – breketes, zobārstniecības produkti, protēzes – to nepanesība var izpausties kā angulārs heilīts. Kaite pazudīs līdz ko būs pārtraukts kontakts ar alergēnu. Bet tas jau ir mazliet cits stāsts (Skat. rakstā par “Ādas alerģiju testiem”).
Noteikti medicīniski stāvokļi, paaugstina angulārā heilīta risku:
- Anēmija jeb mazasinība;
- Ādas audzēji jeb limfoma;
- Cukura diabēts;
- Dauna sindroms;
- Imūndeficīti kā piemēram HIV infekcija;
- Nopietni stāvokļi kā nieze, plaušu, aknu un aizkuņģa dziedzeru audzēji.
Angulārais heilīts un cukura diabēts
Heilīts kombinācijā ar sēnīšu infekciju ir būtisks kreņķis cilvēkiem, kas sirgst ar cukura diabētu. Tas ir tādēļ, ka Candida barojas no glikozes – asins cukura, ko mūsu organisms izmanto kā enerģiju. Bet ja cilvēkam ir cukura diabēts, tas nozīmē, ka ir paaugstināts šis glikozes līmenis asinīs.
Paaugstinās glikozes līmenis asinīs ir piemērota barotne dažādām sēnītēm (īpaši rauga sēnītēm), bet tas nebūt nav vienīgais iemesls kādēļ cukura diabēta pacienti sirgst ar sēnīšinfekcijām. Cukura diabēts var novest pie imūnās darbības traucējumiem, kas noved pie grūtāk izārstējama lūpu kaktiņa iekaisuma.
Diagnoze un ārstēšana
Piesardzības/ preventīvie pasākumi ietver lūpu barošanu ar standarta lūpu balzāmu. Ja tā nav viena epizode un aizsargājošs lūpu balzāms nelīdz – tad jādodas pie ārsta. Angulārā heilīta diagnoze visbiežāk ir klīniska. Tas nozīmē, ka lai noskaidrotu angulārā heilīta iemeslu Jūsu ārsts izmeklēs bojājumu lūpu kaktiņos sīkāk (apskatīs izsitumus, to plašumu, izpētīs krevelīšu veidu un tml.). Turklāt ārsts izjautās par ikdienas paradumiem, kas varētu stimulēt šādu simptomu rašanos.
Nepieciešamības gadījumā tiks paņemti mikoloģiskie un/vai bakterioloģiskie izmeklējumi no iekaisuma vietas un citas analīzes, lai noskaidrotu organisma deficīta stāvokļus vai slēptas infekcijas. Ārsts arī izslēgs citas saslimšanas, kas var izpausties šajā lokalizācijā (herpes infekcija, lichen ruber planus).
Ja tomēr ārsts konkrētu bakteriālu vai sēnīšu izraisītāju nav konstatējis un asins aina neko dramatisku neuzrāda – terapijā tiks pielietoti spēcīgāki ādas barjera atjaunojoši krēmi vai ziedes, īslaicīgi dezinficējoši krēmi, kas vērsti uz mikrofloras atjaunošanu. Savukārt, ja iemesls ir saistīts ar infekciju (sēnīšu vai bakteriālu infekciju) – ārsts papildus ādas barjeras stiprinošai terapijai izrakstīs vietējos pretsēnīšu vai antibakteriālos līdzekļus krēma veidā.
Izmantotā literatūra
- Park, KK; Brodell RT; Helms SE. (July 2011). “Angular cheilitis, part 2: nutritional, systemic, and drug-related causes and treatment” (PDF). Cutis. 88 (1): 27–32. PMID 21877503. Archived from the original (PDF) on 2014-04-19.
- Martin, Elizabeth (2015). Concise Medical Dictionary. Oxford University Press. p. 136. ISBN 9780199687817. Archived from the original on 2016-08-16.
- How Do I Manage a Patient with Angular Cheilitis? | jcda”. www.jcda.ca. Retrieved 8 June 2018.