Viss, kas Tev ir jāzin par efektīvu aizsardzību no saules

Publicēts
  1. Tavs ādas fototips- pēc Tomasa Fitzpatrika skalas mūsu platuma grādos sastopami pirmie četri fototipi (I-IV) no sešiem (VI).
  2. Ultravioletās gaismas radiācijas indeksa (UVR index), ko vari atrast laika prognozē).
  3. SPF krēma filtra veidus un darbības īpatnības.

UVR index ir ultravioletā starojuma līmenis

Tas ir starptautisks UV izstarojuma standarts, kas rada ādā saules apdegumus noteiktā laika periodā, vietā un noteiktā dienas pusē.

A picture containing text, screenshot, font, number  Description automatically generated

Bet atkarībā no jūsu atrašanās vietas ir jāievieš korekcijas koeficientus:

Kalnos >1000 m virs jūras līmeņa

x 1,2-1,8

Kalnos, ja ir sniegs >800 m virs jūras līmeņa

x 1,8 – 2,5

Pludmalē

x 1,5

Pie atklātām ūdenstilpnēm

x 1,3

Atklātā tuksnesī

x 1,3-1,4
A screenshot of a phone Description automatically generated with medium confidence

Ja saulainā laikā Rīgā UVR index ir 6 un jūsu ādas fototips ir III, tad saules apdegumu Jūsu āda iegūs aptuveni pēc 15 minūtēm. SPF+15 (tas satur 93% UVB staru bloķētāju) Jūs tādos apstākļos varat palikt ap 15 x ilgāku laiku neapdegot. Tas ir gandrīz 4 stundas… Bet nesteidzaties priecāties, 4 stundas tas ir gadījumos, ja apstākļi ir IDEĀLI. Kāda ir realitāte? Jūs svīstat, vējš pūš, ūdens ir slapjš un mazgā aizsargslāni, plus Jūs smērējat mazāk krēma nekā vajadzīgs, līdz ar to aizsardzība ir zemāka un reālai iedarbības laiks ir daudz īsāks. Tāpēc nenodarbosimies ar matemātiku un atkārtoti atjaunojat saules krēmu katras 1,5-2 stundas esot dienas gaismā!

A screen shot of a graph Description automatically generated with low confidence

Kāds ir saules krēmu marķējums?

A picture containing text, screenshot, font, design Description automatically generated
  • PA+/ Protection grade UVA – Japānā ieviests marķējums 1996.gadā
  • UVA-PF Eiropas marķējums ar UV A staru aizsardzību, PA marķējuma analogs
  • UVA-seal – UVA staru marķējums, plaša spektra saules aizsardzības līdzekļu apzīmējumam Eiropā, tiek regulēta ar ISO standartiem, parasti nav nosakāma saules aizsardzība ciparos.
  • Boots Star Rating – britu metode, nosaka UVA/UVB staru aizsardzību procentos un nosaka šo aizsardzību ar zvaigznīšu palīdzību.
  • PPD/Persistent Pigment Darkening – metode nosaka stabilu ādas pigmenta aktivāciju, iedeguma noturīgums 3-5 dienas, kas spilgtāk aktivizējas UVA staru iedarbības rezultātā.

Kas krēmā ķer UV viļņus?

Filtri – tās ir substances, kas burtiski “noķer”, izkliedē vai pārveido UV viļņus siltuma viļņos. UV filtrus iedala minerālfiltros (fizikālie) un organiskie (ķīmiskie). Organiskie jeb ķīmiskie filtri – sausi maisījumi, kuriem ir nepieciešams pareizs “šķīdinātājs”. Turpretī minerālfiltri nešķīst, tā kā tas ir gatavs minerālu pulveris. Ar minerālajiem filtriem jābūt būtu uzmanīgiem, lai gatavā produktā tie nesaveļas uz ādas.

Protams, bez aizsargfiltriem saules aizsardzības līdzeklī parasti ir pievienoti antioksidanti, kas Jūsu ādu pasargās no fotonovecošanās un palīdzēs cīņā ar brīvajiem radikāļiem. Biežāk tie ir vitamīni C un E, beta-karotīns, ferulskābe, resveratrols kā arī dažādi augu ekstrakti – kā zaļās tējas ekstrakts.

Ko es gribu, lai Jūs atceraties: pirmais, nebūsim naivi – dabā nepastāv ABSOLŪTI droši saules aizsardzības filtri. BET lietot to vajag, tāpēc uzmanību ir jāpievērš sastāvam un ražotājam.

Saules aizsardzības krēms finansiāli no ražotāju viedokļa (izejmateriālu un receptūra) ir viens no dārgākajiem līdzekļiem, to. Viens litrs krēma izmaksās ražotājam vismaz 15 Eu un šīs izmaksas neietver ne iepakojuma, ne marketinga, ne loģistikas izmaksas.

Minerālfitri (fizikālie) – atstaro, izkaisa un absorbē UV starus

Patreiz visplašāk pielietotie fizikālie filtri ir cinka oksīds ZnO un titāna dioksīds TiO2, FDA ir iekļauti I kategorijas sarakstos pēc lietošanas drošuma. Un tagad sākšu baidīt – Titāna dioksīds var būt fotokatalizātos – t.i. saules gaismā var producēt brīvo radikāļu rašanos. Šī iemesla dēļ ražotājiem ir nepieciešams “kapsulēt” titāna dioksīdu ar dažādu aktīvo vielu palīdzību (jautājums, vai ražotājs to dara?). Brīvie radikāļi vienmēr paceļ jautājumu par kancerogenitāti zinātniskajā pasaulē. Bet patreiz krājas pētījumu bāze šajā jautājumā. Tā kā pagaidīsim.

Vēl viena fizikālo filtru īpatnība – uzklājot tos uz ādas tie rada “baltas ādas” efektu. Šo “problēmu” ražotāji cenšas mazināt pievienojot produktos nano izmēra filtra daļiņas. Redzi, pētījumi šajā nano-daļiņu jautājumā patreiz ir visai pretrunīgi un ir ļoti atkarīgi no daļiņu koncentrācijas uz ādas, kas atkal nav skaidri definēts – cik daudz ir slikti un cik maz ir droši. Diemžēl atkal ražotājs ne vienmēr norāda uz iepakojuma pat kādas fizikālo aizsargfiltru daļiņas tiek izmantotas produktā, bet ir gadījumi, ka tiek marķēts ar nosaukumu “nano”.

Organiskie (ķīmiskie) filtri – absorbē UV filtrus.

Ķīmiskie organiskie saules aizsargfiltri spēj pārveidot UV starojumu siltumā un to dara atkārtoti, līdz mazinās organisko filtru aizsargfunkcija. Galvenais organisko filtru izaicinājums ir izveidot tādu ķīmisko filtru formulu, lai pēc iespējas ilgāk tā saglabātu savu fotostabilitāti. Zaudējot stabilitāti UV staros, ķīmiskie filtri sekmē brīvo radikāļu veidošanos. Pirmais un patreiz vienīgais atļautais ķīmiskais fotostabilais UV filtrs Eiropā ir Diemethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate (DHHB).

Mūsdienās organiskie filtri sniedz augstu, fotostabilu UV aizsardzību. Pie tiem pieder Tinosorbs S un M, Uvinul A Plus.

Problēma atkal ir ražotājos – tie mīl kombinēt dažādus UV aizsargfiltrus, lai paplašinātu saules aizsardzības spektru un ne vienmēr to sastāvu norāda uz etiķetes.

Ļoti svarīgi – pirms un pēc saulainā perioda ļoti svarīgi ir ādu piesātināt ar antioksidantiem. Mums ir pieejami daudz mezoterapijas kokteiļu, kas palīdzēs ādu gan sagatavot gan arī rehabilitēt pēc saules ekspozīcijas.

SPF filtru tipi

Vecā paaudze

Fiziskie +; ķīmiskie

Pie vecās paaudzes filtri tiek izmantoti gadiem, tiem ir smaga pierādījumu un novērojumu un zinātniskās literatūras bagāža, turklāt tiem ir diezgan labi izpētīta efektivitāte, to drošība lietošanā, gan ekoloģija. Tas nebūt nenozīmē, ka vecie filtri ir slikti. Pie vecās gvardes pieder 4-aminobenzoskābe, benzofenons, oktokrilēns.

Jaunā paaudze

Gan fiziskie; gan ķīmiskie

Salīdzinoši jaunas formulas, kuru lietošana ir ērtāka salīdzinot ar veco gvardi. Diemžēl pētījumu krājums šiem jaunajiem aģentiem arī ir mazāka. Jaunie filtri reģistrējas lēni un pa šo laiku kamēr Eiropā šie filtri ir atļauti jau vairākus gadus, ASV FDA nav akceptējusi nevienu no “jauniņajiem” filtriem pēdējo 10 gadu laikā.

Ķīmiskie filtri ar šaubīgu vai sabojātu reputāciju

  • PABA/ Para aminobenzoic acid – viens no pirmajiem saules aizsardzības filtriem, no 2013.gada aizliegts izmantot ES valstīs, bet no 2022.gada aizliegts izmantot pasaulē SPF filtru sastāvā.
  • Benzophenone-3/ Benzofenons-3 vai oksibenzons – šim filtram ir ļoti liela pētījumu bāze un atklāti slikta reputācija, bet joprojām to izmanto SPF (UVA) līdzekļos ASV. Noteikti neiesaku izmantot oksibenzona spf krēmu bērniem..
  • Avobenzone/ Butyl methoxydibenzoylmethane/ avobenzons nav fotostabils filtrs, parasti to stabilizē ar oktokrilēnu. Šī kombinācija var kairināt ādu, turklāt filtrs sabrūk hlorētā ūdenī zem saules stariem.
  • Ethylhexyl Methoxycinnamate/ Etilheksil metoksicinnamāts – endokrīni aktīvs, tiek atļauts tikai mazās devās, nekombinē ar avobenzolu, nav ieteicams jūtīgas ādas īpašniekiem.
  • Octocrylene/ Oktokrilēns – filtrs ar ko fotostabilizē avobenzonu, pats var spēlēt ādas kairinātāja lomu (fotosensibilizētājs). Šī iemesla dēļ neiesaka lietot jūtīgas ādas īpašniekiem.

Uz jautājumiem atbild dr. Tatjana Ļiņova.

Vai SPF bloķē D vitamīna sintēzi?

Nē. Lai notiktu D vitamīna sintēze caur ādu ir pietiekami atrasties 10-15 minūtes dienas gaismā ar neaizklātām rokām un kaklu. Tāpēc, ja esat saulē vismaz 2 stundas ar jebkuru SPF (pat SPF100) ir ok, lai vismaz 1% UVR palaistu D vitamīna sintēzes procesus caur ādu.

Vai SPF krēmā esošās vielas var izraisīt vēzi?

Tiešu pierādījumu SPF krēmu lietošanai un tā saiknei ar vēža risku uz šodienu nav. Ir pieejami Francijas pētījumi, kuros tika analizēti 16 SPF krēmi, kuru sastāvā ir stabilizators oktokrilēns. Pēc fotosensibilizācijas ar UV stariem un 40 dienas ievades inkubatorā un pēcāk veiktas analīzes bija konstatēta benzofenona izdale plazmā dažādās koncentrācijās (6-186mkg/kg). Benzofenons nu ir aktīvā viela, kas veicina šūnu mutāciju, kas var novest pie vēža. Neskatoties uz šiem secinājumiem, pats pētījuma dizains rada daudz jautājumu un vispār pieņemts oficiāls uzstādījums (JAMA, 10.1111/jdv.15945 ) ir tāds, ka oktokrilēna koncentrācija nedrīkst pārsniegt SPF krēmā 10%, lai tas nerada nevēlamu ādas kairinājumu un varbūt potenciālu vēža riskam. Tāpēc pievēršam uzmanību oktokrilēna daudzumam SPF sastāvā.

A hand making a peace sign Description automatically generated with medium confidence
Vai ar SPF aizsardzību manā kosmētiskajā produktā pietiks?

Lai būtu pilnvērtīga aizsardzība no Jūsu SPF krēma to ir jāuzklāj 2 mg/cm2 (jeb 2 pirkstu likums), katras 2 stundas atrodoties atklātos saules staros, tāpēc mana atbilde ir – protams, ka nepietiks. Bet realitāte ir tāda, ja pilsētas apstākļos, jūs līdz ar saules gaismu līdz vēlam vakaram esat iekštelpās, kosmētiskajā līdzeklī esošais SPF ir labāk kā nekas.