Kam jābūt aptieciņā esot pie dabas?

Publicēts

Vasarā mēs vairāk laika pavadām pie dabas un baudām skaisto laiku. Pieredze rāda, ka pie dabas biežākās sadzīves ķezas gadās tieši ar ādu – sīkas brūces, kukaiņu un ērču kodumi, apdegumi saulē vai arī cepot grilu un tml. Šoreiz vairāk par to, ko turēt savā aptieciņā dažādu sīku negadījumu gadījumos un ko darīt, ja ir notikusi kāda nediena ar ādu!

Šajā rakstā Jūs uzzināsiet, kam ir jābūt aptieciņā ja Jūs vai Jūsu tuviniekus ir skāruši:

  1. Kukaiņu kodumi, nātrene, un kontaktalerģija.
  2. Brūces, skrambas, sasitumi.
  3. Apdegumi.
  4. Uzmanīgi – ērces!

1. Kukaiņu kodumi, nātrene, un kontaktalerģija esot pie dabas.

Kā to var novērst?
  1.  Pārtaukt kontaktu ar kairinatāju.
  2.  Ja tā ir kontakreakcija, nomazgāt saskares vietu tekošā, vēsā, tīrā ūdenī.
  3. Kontakta vietu apstrādāt ar mitrinošu-mīkstinošu līdzekli, ideāli piemērtots ir dekspantenols krēma veidā, uzklāšanu atkārtot vairākas reizes.
  4. Ja ir iekodis kukainis (blusa, ods) un parādās stipra nieze, to var nomākt heparīna saturoši gēli. Tiem ir duāla iedarbība: heparīns mazina histamīna radīto iekaisumu un dedzināšanu, bet gēls strauji atdziest, dod atvēsinošu darbību. Ar šiem gēliem nevajadzētu aizrauties ilgstošai lietošanai, jo tādējādi viņi paši var sakairināt ādu vēl jo vairāk kombinācijā ar saules ultravioleto strarojumu.
  5. *Antialerģiskās jeb antihistamīna medikamenti: populārākie bezrecepšu medikamenti, kuriem ir jābūt jebkurā dabas mīļotāja aptieciņā. Pēc kontakta ar kairinātāju, lai mazinātu alerģiskas dabas iekaisumu.
  6. Ja pēc kontakta ar kairinātāju sāk tūkt gļotādas un parādās balss aizsmakums (D.attēls), nepieciešams tūlīt meklēt medicīnisko palīdzību, jo draud liels risks elapceļu tūskai un nosmakšanai – šo stāvokli sauc par angioedēmu, jeb Kvinkes tūsku. Biežāk šim stāvoklim ir pakļauti bērni (biežākais ir pēc lapseņu koduma vai ja ir alerģija uz zemesriekstiem) un to stāvoklis var mainīties minūšu laikā. Šeit ir pareizi jāizvērtē stāvoklis un laicīgi jānoreaģē: jānogulda uz grīdas ar kājām uz augšu, jāatver logs, nepieciešamības gadījumā jāuzsāk atdzīvināšanas shēma pēc ABCD.

daba

2. Brūces, skrambas, sasitumi.

first-aid-disinfect_175pxMājas apstākļos var sadziedēt nelielas brūces un nobrāzumus. Durta, kosta, griezta, plēsta brūcevispirms jāapstrādā ar ūdeņraža pārskābi, bet pēc tam jāpārsien. Šim nolūkam vislabāk izmantot speciālo nelīpošo marles pārsēju, kas piesūcināts ar vielām, kuras samazina infekcijas risku.

Ja brūce stipri asiņo, uz tās uzklāj spiedošu pārsēju, bet pēc tam pieliek aukstuma paku vai plānā dvielī ietītu maisiņu ar ledu un, ja iespējams, ievainoto vietu, piemēram, roku vai kāju, paceļ aug­stāk par pārējo ķermeni. Ja apmēram 10 minūšu laikā asiņošana nav rimusies, jāvēršas pēc palīdzības traumpunktā.

curare-le-ferite-460x250Ādas nobrāzumu vispirms noskalo zem tekoša ūdens, bet pēc tam dezinficē ar ūdeņraža pārskābi un uzliek speciālo nelīpošo marles pārsēju. Tā vietā var izmantot arī marles saiti, uz kuras uzklāta antiseptiska ziede.

Tulznas vispirms dezinficē ar spirtu vai degvīnu, pēc tam apakšējā malā ar šķērītēm izdara nelielu griezumu, lai izvadītu no tās šķidrumu, bet pēc tam uzlīmē plāksteri.

Karstā laikā visas brūces mēdz sastrutot, tādēļ arī kukaiņu dzēlienu vietas jādezinficē (kaut vai ar degvīnu), jāapsmērē ar niezi mazinošu ziedi un drošības dēļ jāuzlīmē arī plāksteris.

Ko nedrīkst darīt? 


  • brūces apstrādei lietot jodu, briljantzaļā spirta šķīdumu, dažādas ziedes;
  • nedrīkst vilkt laukā no brūces svešķermeņus, piemēram, zarus, stikla vai metāla gabalus, makšķerāķus (izņēmums – 
skabargas), jo tie var atrasties blakus nervam vai cīpslai. Lai no tiem atbrīvotos, jādodas uz traumpunktu.

Kas jāņem vērā: 


  • ja apmēram 10 – 15 minūšu laikā asiņošanu nav izdevies apturēt, jāvēršas pēc palīdzības traumpunktā;
  •  ja, neraugoties uz spiedošo apsēju, asinis turpina plūst straumēm, jāsauc NMPD brigāde (visbīstamākā situācija ir tad, ja asinis ir gaišā krāsā un no brūces tās šļācas it kā pulsējot, jo tas liecina, ka pārgriezta artērija);
  •  pēc dzīvnieka koduma bojātā vieta rūpīgi jānoskalo ar lielu ūdens daudzumu un ziepēm un nekavējoties jāvēršas pie ārsta, kurš pateiks, kā rīkoties tālāk;
  •  ja brūcē iekļuvusi augsne un nav pārliecības, ka saņemta pote pret stingumkrampjiem, drošības dēļ jādodas uz traumpunktu vai pie sava ģimenes ārsta, lai to saņemtu;
  • pēc brūces, kas ir uz sejas vai uz kustīgas ķermeņa daļas, piemēram, locītavas, visbiežāk paliek rēta, tādēļ labāk doties pie ķirurga, lai to sašūtu;
  • ļoti bīstamas ir brūces vēdera vai krūšu kur­vja apvidū, jo var tikt skarti iekšējie orgāni. Pat neliela brūce var izrādīties ļoti dziļa, tādēļ jāvēršas pēc palīdzības traumpunktā.

3. Apdegumi.

Apdegumu veidi var būt dažādi: sākot ar ilgāku pagozēšanos saulītē, kas noved pie sārtas ādas un vēlākas lobīšanās, līdz pat pūšļiem pēc saskares ar ugunskuru. Sāksim ar to, ka apdegumi iedalās vairākās smaguma pakāpēs neskatoties ar kādu vielu (ķīmisku, fizisku, termisku) ir noticis apdegums. Tad apdegumi iedalās pēc tā nodarītā bojājuma smaguma pakāpes, pēc kā mēs vadīsimies, lai ātri noorientētos un zinātu, ko darīt un kad sākt meklēt medicīnisko palīdzību. Šī smaguma pakāpe nosaka skartās ādas bojājuma dziļumu un to, cik lielas rētas paliks pēc šī negadījuma.

Apdegumu smaguma pakāpes: A. I. pakāpe: labi norobežots apsārtums, biežākais apdegumu iemesls ir saule. B. II pakāpe: Pūslīšu un pūšļu (bullu veidošanās). C. III. pakāpe - pūšļa plīsums, melnā nekroze.
Apdegumu smaguma pakāpes: I. pakāpe: labi norobežots apsārtums, biežākais apdegumu iemesls ir saule. II pakāpe: Pūslīšu un pūšļu (bullu veidošanās). III. pakāpe – pūšļa plīsums, melnā nekroze.

Apdegumu smaguma pakāpes:

I pakāpe  – ir redzams ādas apsārtums ar labi norobežotu iekaisuma malu, bez pūslīšu veidojumiem. Ko darīt?
  1. Šādā gadījumā uzreiz pēc kontakta ar apdeguma izraisošu vielu ir nepieciešams atvēsināt vēsā, tekošā un tīrā ūdenī 5 minūtes, vēlāk pielietot atvēsinošas kompreses (kokvilnas marli pārlocīt 4-5 kārtās un iemērkt vēsā ūdenī, izspiest lieko ūdeni un uzlikt uz bojātās ādas uz 30 sekundēm, atkārtot 8-10 reizes).
  2. Kontakta vietu apstrādāt ar mitrinošu-mīkstinošu līdzekli, ideāli piemērtots ir dekspantenols krēma veidā, uzklāšanu atkārtot vairākas reizes.
  3. Lai mazinātu iekaisumu un sāpes, kas attīstīsies vēlāk, nepieciešams iedzert nestreroīdo pretiekaisuma līdzekli (COX2 inhibitoru) populārākie: Iboprofen, Aspirin un tml.*
  4. Nedrīkst aizmirst par pastiprināta šķidruma lietošanu: jo lielāks ir bojājuma laukums, jo vairāk šķiruma Jūs zaudējat. Ir jāsaprot, ka jūs zaudējat ne tikai vienkārši ūdeni, bet arī sāļus. Lai to atjaunotu vismaz daļai no uzņemtā ūdens (~30%) ir jābūt sāļam minerālūdenim.

Protams, gudrākā pieeja saules apdeguma gadījumos ir adekvāta profilakse izmantojot saules aizsardzības krēmus un blokus (skat.šeit).

II-III pakāpe – veidojas pūslis vai viņa plīsums, vai melna nekrozes kārtiņa:
  1. Principā sākotnējie pasākumi ir līdzīgi – pirmais posms ir apdeguma atvēsināšana 5-10 minūtes vēsā, tekošā ūdenī, lai bojātos audos temperatūras ietekmē mūsu audu veidojošās olbaltumvielas nenoārtītos tādējādi pasargājot sevi no plašāka bojājuma.
  2. Adekvāta šķidruma uzņemšana (skat.iepriekš).
  3. Medicīniskās palīdzības, tuvākā traumpunkta meklēšana – pūsli pašam nekādā gadījumā pārplēst nevajadzētu, jo tajā brīdī bojājuma laukums, kas saskarsies ar ārējo, nesterīlo vidi paliek 10x lielāks un tādējādi arī infekcijas risks pieaug 10 kārtīgi! Traumpunktā brūci adekvāti apstrādās un dos turpmākos brūces apkopšanas rekomendācijas. Jo arī pie sīkām traumām nepareizi kopjot un brūcei dzīstot ar infekciju, rētas iespēja ir ievērojamāka un brūce dzīst ilgāk.Iedomas-un-realitate--5

4. Uzmanīgi – ērces!

ērcesĒrces Latvijā ir ļoti bīstamas, jo ir liels procents tādu saslimšanu pārnēsātājs kā Laima slimība un Ērču encefalīts.
Ļoti svarīgi ir ērču profilaktiskie pasākumi pareiza apģērba izvēlē un galvenais VAKCINĀCIJA no ērču encefalīta. Profilakse saglabājas pat ja ir veikta vakcinācija, jo tā nepasargā no Laima saslimšanas. Tomēr ja ir piesūkusies ērce, jāmeklē tuvākais traumpunkts, kur nepieciešams šo ērci noņemt visu, to nesaspiežot (ja viņu saspiež, piesūkusies ērce brūcē izdala savas siekalas brūcē, kurās bieži vien mājo Laima borēlijas!). 

Kā sevi pasargāt?

Pie ērču profilaktiskajiem pasākumiem pieder pareiza apģērba izvēle un līdzekļi ērču atbaidīšanai, ja dodaties pie dabas, vai arī ir plānotas aktivitātes zālājā svaigā gaisā. Jāatceras, ka Latvijā ērces mājo praktiski jebkur un nav atšķirības vai tas ir Arkādijas parks Rīgā vai lauku mājas Kurzemē.


111111

Dažas noderīgas saites, kur meklēt palīdzību svētkos:

13133120_1161143540618123_8523041472039604787_n

Priecīgus un bez nepatīkamiem pārsteigumiem, jaukus svētkus vēlot,

Jūsu Ādas akadēmija!


*Šis teksts nes izteikti rekomendatīvu raksturu un ir izveidots ar informatīvu un izklaidējošu mērķi. Raksta saturs nevar tikt uztverts kā medicīnas speciālista konsultācija, diagnoze, vai ārstēšanas plāns. Vienmēr konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu vai citu pilnvarotu speciālistu, ja Jums ir radušies jautājumi par savu veselības stāvokli!