I daļa
Nagi ir tēma, kas patreiz ir kļuvusi ļoti populāra dermatologu vidū. Ir noskaidrots, ka nagu slimību vidū tikai 70 % veido nagu sēnīšu saslimšanas (onihomikoze). Atlikušie ir cita veida saslimšanas. Tas varētu izskaidrot, kādēļ vismaz trešdaļa no pretsēnīšu terapijas nav efektīva?
Iesākumam, lai tiktu galā ar naga bojājuma atpazīšanu, šim procesam ir jābūt vienotai klasifikācijai:
Vispārējās bojātā naga īpatnības
- Nagu virsmas izmaiņas un terminoloģija
- Zemnaga izmaiņas
Krāsas izmaiņas
1. Vispārējās bojātā naga īpatnības:
- Bungvālīšu pirksti
- Koilonīhija – Ieliekti nagi
- Pincera tipa nagi
- Brahionīhija
- Pahionīhija
- Onihogrifoze
- Onihoatrofija
1. Bungvālīšu, jeb pulksteņstikla nagi
ir nagu ieliekums, kas var norādīt kādu nopietnu hronisku slimību. To nosaka leņķis no naga gultnītes un naga plātnītes ir lielāks par 180 grādiem. To sauc par Levibonda leņķi. Ja šis leņķis ir mazāks, tie ir neīstie bungvālīšu pirksti, kas var būt tikai fizioloģiska īpatnība un patoloģiju sevī neietver.
2. Koilonīhija – Ieliekti nagi
Tautā sauktās “karotītes”, pilnigs nagu ieliekums, kas norāda uz mazasasinību (biežākais ir dzelzs deficīta anēmija).
3. Pincera nagi (zināmi kā arī “Omega nagi,” un “Trompetes”) ir kāju nagu formas deformācija, kad naga brivās malas ieliecas ādas dermas slāņos. Tā ir diezgan nepatīkama, iedzimta patoloģija, biežāk sastopama kāju nagos. Smagākos deformāciju gadījumos prasa ķiruģisku iejaukšanos, vieglākos – patstāvīgu kopšanu ārstnieciskā pedikīra kabinetos. Roku nagos patoloģija ir mazāk izteikta un rada vairāk vizuālu diskomfortu.
4. Brahionīhija – pavisam īsa nagu plātnīte.
Principā tas tikai nozīmē, ka Jūsu pirksta gala falanga (kauliņš) ir īsa.
5. Pahionīhija – sabiezēti nagi.
Tā nebūt nav kāda sēnīšu infekcija, bet diezgan reta ģenētiska patoloģija, kas nosaka defektu normāla keratīna sintēzē. Parasti bojājums ir skāris visas naga plātnītes un kombinējas ar biezās ādas sabiezējumiem pēdās.
6. Onihogrifoze.
Tas ir hiperkeratotisks, izliekts, putnveidīgs nags – rada naga matrices ilgstoša spēcīga traumatizācija un pastāvīgs mehānisks kairinājums (piemēram, šauri apavi) kombinācijā ar sēnīšu infekciju.
Šī ķeza biežāk ir sastopami veciem, kopjamiem cilvēkiem, biežāk guļošiem pacientiem. Šiem nagiem ir nepieciešama regulāra podologa aprūpe novīlējot liekās naga masas, lai cilvēks varētu pārvietoties bez sāpēm un ievilkt apavā pēdu. Šādas pēdas ir obligāti jākopj, jo pacientiem ir ieejas vārti infekcijai.